
Chyba dla większości społeczeństwa, najgorszym co może się zdarzyć to ból zęba a co dalej następuje wizyta u dentysty. Dentysta już od młodych lat dzieciństwa często przyprawia człowieka o dreszcze. Może dlatego, że nie ma co się czarować nie jest to przyjemne spotkanie, na kawie. Zazwyczaj towarzyszy temu ból. Choć w dzisiejszych czasach występują wszelkiego rodzaju znieczulenia i inne sposoby na uśmierzenie bólu. Stomatolog stara się być uprzejmy i uspokoić pacjenta, aby poczuć się choć odrobinę spokojniej. Jednak tak czy inaczej, niektórzy tak boją się dentysty, że na samą myśli już im słabo. Jak zrobić aby nie bać się dentysty ? Warto znaleźć odpowiedni gabinet dentystyczny, który zadba o nas na wysokim poziomie. Na rynku znajdziemy mnóstwo gabinetów, dlatego warto przeczytać chociażby opinie w sieci albo zapytać znajomych o polecenie dobrego stomatologa. Ważne jest aby uczyć dzieci, że dentysta nie musi być niczym strasznym. Gabinety dbają aby pacjenci a tym bardziej maluszki czuł się w nich komfortowo. Na przykład dając naklejkę "dzielnego pacjenta". To jaki będziemy mieli stosunek do dentysty od dzieciństwa zaważy na tym w przyszłości. W dorosłym życiu każda wizyta nie będzie już tak przerażała.
Leczeniem zębów jak i jamy ustnej zajmuje się stomatolog. Wielu osobom profesja ta nie kojarzy się zbyt dobrze ze względu na złe wspomnienia z dzieciństwa. Obecnie jednak gabinety dentystyczne są wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę i często wizyta nie różni się od wizyty u np. kosmetyczki. Komputer może dozować znieczulenie w zależności od potrzeb. Dentysta w dzisiejszych czasach nie powinien nam kojarzyć się źle. Profilaktyczne badanie zębów sprawi, że nie będziemy musieli leczyć zębów gdy już się zepsują i możliwe że nie będzie można ich uratować. Nowoczesny gabinet dentystyczny zapewni komfortową wizytę, przed która nie należy się obawiać. Bardzo dokładne zdjęcia rentgenowskie jak i pantogramy 3D pozwolą na zlokalizowanie uszkodzenia zęba i jego prawidłowe leczenie. Wyrwane zęby możemy zastąpić implantami, których właściwości są bardzo zbliżone do własnych zębów. Dużo ciężej jest je uszkodzić w przeciwieństwie do protezy zębowej. Najwyższej jakości materiały pozwolą przez długie lata cieszyć nam się zdrowym uśmiechem.
Co oferuje nam współczesny gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę. Stawiając się na pierwszą wizytę w nowym gabinecie możemy być pewni tego, że lekarz zaoferuje nam diagnostykę naszego stanu uzębienia. Bez tego nie będzie możliwości podjęcia dalszych kroków. Pamiętajmy jednak o tym, że gabinet odwiedza się systematycznie - przynajmniej raz na pół roku. Nie przypominajmy sobie o stomatologu tylko wtedy, kiedy coś nas zaboli, ponieważ bardzo często może być już za późno na leczenie zębów. Po diagnostyce dentysta zaproponuje nam przyjazne i bezbolesne formy leczenia, jak chociażby leczenie kanałowe. Wiele osób słysząc o czymś ma już złe myśli. Trzeba jednak wiedzieć, że dzisiejsze leczenie kanałowe jest zupełnie bezbolesne, dlatego nie należy obawiać się takich usług. Ten format leczenia jest bardzo dobry, ponieważ bardzo często jest to szansa na uratowanie zęba przed całkowitą ekstrakcją, czyli usunięciem zęba z jamy ustnej. Lepsze jest leczenie kanałowe zęba niż jego wyrywanie.
Jeżeli tylko cokolwiek złego zacznie dziać się w obrębie twojej jamy ustnej, najprawdopodobniej pierwszym lekarzem, do którego się zgłosisz, będzie dentysta. Od czasu do czasu zaglądasz w końcu do jego gabinetu. Starasz się pojawić w nim przynajmniej raz na sześć miesięcy, by przeprowadzić wizytę kontrolną i w razie czego szybko uporać się z np. rozwijającą się próchnicą. A w jakich jeszcze sytuacjach powinieneś odwiedzić swój gabinet dentystyczny? Kiedy dentyści mogą naprawdę ci pomóc w lepszym zadbaniu o własne zdrowie? Oczywistym przypadkiem, z którym większość pacjentów udaje się do tego rodzaju gabinetów, jest po prostu próchnica. Jeżeli więc tylko czujesz, że w twoich zębach pojawiły się pewne braki, najlepiej od razu zapisz się na wizytę, póki próchnica nie zaatakowała miazgi zęba. Stomatolog może też pomóc ci w wyleczeniu wad zgryzu oraz zlikwidowaniu wczesnych zapaleń miazgi zębowej. Tak naprawdę cokolwiek by się nie działo, zawsze możesz się do niego zgłosić. W razie potrzeby stomatolog pokieruje cię dalej.
Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.