Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty

Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale także i firm, które w ten ekologiczny sposób pragną uzyskać energię elektryczną. Coraz częściej możemy również zobaczyć prawdziwe elektrownie fotowoltaiczne, dzięki którym większy obs

Energetyka słoneczna - fakty, porady, koszty solary elektryczne

Energia pochodząca ze Słońca ? dostępna dla każdego

Możemy zauważyć, że z roku na rok instalacje fotowoltaiczne montuje na specjalnych konstrukcjach czy dachach coraz więcej osób. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale także i firm, które w ten ekologiczny sposób pragną uzyskać energię elektryczną. Coraz częściej możemy również zobaczyć prawdziwe elektrownie fotowoltaiczne, dzięki którym większy obszar otrzymuje energię elektryczną. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które szukają oszczędności. Rachunki za tradycyjny prąd są bowiem dość wysokie w związku z wykorzystaniem dużej ilości elektryczności w każdym gospodarstwie domowym. Instalacja fotowoltaiczna może sprawić, że koszty poniesione z tego tytułu są o wiele mniejsze.


Energia słoneczna : dlaczego warto ?

Od kilku lat następuje bardzo dynamiczny rozwój możliwości pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Takie rozwiązania są coraz bardziej popularne, a niewątpliwie prym wiedzie tutaj energia słoneczna. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji ? Przede wszystkim, energia słoneczna to całkowicie darmowe i bardzo silne źródło energii. Nawet w kompletnie zachmurzony dzień możemy korzystać z tej formy energii, co może być trochę zaskakujące. Instalacje fotowoltaiczne w prosty i szybki sposób przetwarzają promieniowanie uzyskane ze Słońca i zapewniają dostawy prądu elektrycznego dla gospodarstwa domowego. Jest to niewątpliwie bardzo dobry sposób na uzyskanie energii z darmowego źródła. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania są bardzo popularne i stają się coraz bardziej rozpowszechnione.


Co to jest usłonecznienie?

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie