Energia słoneczna - jak ją wykorzystać?

codziennej egzystencji. Dlatego na terenie zoo stawiane są różne budynki przeznaczone dla zwierząt. Wyznaczane są także dla nich duże powierzchnie spacerowe, zwykle odgrodzone od zwiedzających zoo, gości. Administratorzy zoo star

Energia słoneczna - jak ją wykorzystać? tanie ogniwa solarne

Stawianie ?drzew fotowoltaicznych? w zoo

Gospodarowanie dużym zoo polega na sprawowaniu opieki nad przeróżnymi zwierzętami, a także na tworzeniu dla nich jak najlepszych warunków do codziennej egzystencji. Dlatego na terenie zoo stawiane są różne budynki przeznaczone dla zwierząt. Wyznaczane są także dla nich duże powierzchnie spacerowe, zwykle odgrodzone od zwiedzających zoo, gości. Administratorzy zoo starają się także znaleźć nowoczesne rozwiązania dla oświetlania i ocieplania całego zoo. Dlatego stawiają w wybranych miejscach zoo ?drzewa fotowoltaiczne?. Do tego montują panele słoneczne na wszystkich budynkach oraz docieplają wodę użytkową przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Dzięki temu mogą wprowadzać oszczędności, a jednocześnie sprawniej opiekować się zwierzętami.


Moduł fotowoltaiczny - definicja

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny


Gospodarowanie dużymi ośrodkami letniskowymi

Gospodarowanie dużymi ośrodkami letniskowymi polega na stawianiu na ich terenie różnych budynków, w których goście ośrodka będą mogli spędzać wolny czas, jeść posiłki i odpoczywać. W takich budynkach znajdują się, więc, powierzchnie sportowe i dyskotekowe oraz jadalnie i biblioteki. Wszystkie takie powierzchnie muszą być dobrze oświetlane, dlatego montowane są na nich panele słoneczne. Takie panele słoneczne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, które potrafią przetwarzać promienie słoneczne w energię elektryczną. Pozwala to zapewnić wystarczające oświetlenie wszystkim budynkom, a jednocześnie zabezpiecza przed przerwami w dostawie prądu. Natomiast powierzchnie wodne znajdujące się w ośrodku letniskowym mogą być ocieplane przez kolektory słoneczne.