Kwestia dbania o odzież i meble skórzane

dpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safi

Kwestia dbania o odzież i meble skórzane

Cytat z Wikipedii o wyprawionych skórach

Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego. Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)


Wikipedia i wyprawianie skóry

Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania. Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe. Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje.

Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów:

solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia;
nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności;
zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu;
oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia;
garbowanie;
umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia;
impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóry


Jak zapewnić skórze długowieczność?

Skóra jest ponadczasowa i mało prawdopodobne żeby wyszła z mody. Skórzane meble, buty czy inne elementy garderoby są jednymi z bardziej trwałych przedmiotów w swojej kategorii. Jednak o skórę trzeba umieć dbać, bo inaczej nie unikniemy drogich napraw i renowacji.

Środki do czyszczenia skóry mogą być nawet domowe, ważne aby czyścić skóry regularnie. To jest najważniejszy klucz do ich długowieczności i dobrego wyglądu. Codzienne używanie takich rzeczy również lekko je niszczy i na takie otarcia i rysy niestety już nic nie zaradzimy. Od tego mamy specjalistów, którzy profesjonalnie naprawiają takie uszkodzenia.