Nie bój się stomatologa

stomatologii. W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo

Nie bój się stomatologa

Lekarz dentysta - definicja

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


W jakiej sprawie możemy się udać do dentysty?

Chociaż najczęściej świadczonymi usługami w gabinetach stomatologicznych jest przede wszystkim usuwanie różnego rodzaju ubytków i wstawianie plomb, to jednak istnieje wiele różnych dziedzin, w których stomatolog może okazać się naprawdę przydatny. Bardzo często dentyści wykonują również usługi z zakresu protetyki. Wstawianie zębów czy różnego rodzaju implantów jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób o dość słabym własnym uzębieniu. Popularne są również estetyczne usługi dentystyczne, które mogą poprawić wizerunek całej osoby. Biały uśmiech może być ogromnym atutem, natomiast zniszczone i krzywe zęby mogą wręcz oszpecić całą twarz. Niezwykle często dentyści usuwają również zęby a z tym z kolei wiąże się chirurgia stomatologiczna.


Dlaczego wybieramy prywatne leczenie stomatologiczne?

Pomimo tego, że publiczne gabinety stomatologiczne są ogólnodostępne, wielu pacjentów woli udać się do prywatnego dentysty. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że na wizytę w publicznym ośrodku stomatologicznym nieraz trzeba bardzo długo czekać. W sytuacji, gdy sprawa jest pilna a ząb należy natychmiast wyleczyć taka wizyta jest nieodpowiednia. Dlatego też wielu pacjentów udaje się do prywatnego dentysty. Wielu z nich wybiera także prywatne gabinety stomatologiczne również z tego względu, że świadczone tam usługi są często dla klientów o wiele bardziej satysfakcjonujące a dentysta tam pracujący przykłada większą uwagę do każdego przypadku z osobna niż w publicznym zakładzie dentystycznym.