Ogrodowa sauna - czyli nowy trend?

h z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równoleg

Ogrodowa sauna - czyli nowy trend? sauny drewniane

Pochodzenie sauny


Początki sauny sięgają niepamiętnych czasów. Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre. Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów. Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj. Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.


Sauna ? czym jest?


Sauna niemal każdemu z nas kojarzy się z czymś przyjemnym i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego że jest ściśle związana z poczuciem relaksu. Sauną nazywane jest pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od jej rodzaju wyższa lub niższa wilgotność. Można w niej przebywać kilka do kilkunastu minut. W zależności od rodzaju sauny może być zrobiona z drewna lub z materiałów ceramicznych. Temperatury panujące we wnętrzu sauny są wyższe od 45 stopni, mogą osiągać nawet do 90 stopni Celsjusza. Jednym z kluczowych elementów sauny, oprócz materiałów, z których się składa, jest także sposób wytwarzania i utrzymywania ciepła wewnątrz. Elementy wytwarzające ciepło różnią się w zależności od rodzaju sauny, jednak zadaniem każdego z nich jest podgrzanie powietrza do odpowiednio wysokiej temperatury.


Przeznaczenie balii ogrodowych


Każdy czasem zasługuje na odrobinę odpoczynku i relaksu, a czy jest coś lepszego niż gorąca kąpiel na zewnątrz, w otoczeniu natury? Z pomocą przychodzi nam balia ogrodowa, służąca właśnie do tego celu. Balie ogrodowe stawia się na zewnątrz i mogą być używane zarówno w lecie, pełniąc funkcje basenu z chłodną wodą, jak i w zimie podczas chłodnych wieczorów. Jest to spora, drewniana kolista konstrukcja razem z piecykiem opalanym na drewno, który pozwala podgrzać wodę do wyższej temperatury. Stanowią także dodatkową ozdobę ogrodu, zapewniającą odprężającą kąpiel. Korzystanie z bali ogrodowej ma pozytywny wpływ na zdrowie, poprawiając, między innymi, krążenie. Wystarczy jedynie odrobina miejsca na zewnątrz i można się cieszyć odprężającymi kąpielami.