Praca geodety- krótko i na temat

enie na budowę można uzyskać kompletując serię niezbędnych dokumentów, które należy złożyć razem z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych p

Praca geodety- krótko i na temat W zasadzie zawsze będziemy potrzebowali usług takich jak: , bez znaczenia czy będzie to budowa, sprzedaż działki czy inna inwestycja w nieruchomości.

Mapa do celów projektowych

Pozwolenie na budowę można uzyskać kompletując serię niezbędnych dokumentów, które należy złożyć razem z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych przygotowywana przez geodetę.

Mapa do celów projektowych uwzględnia granice danej działki, jej okolice, obiekty i budynki znajdujące się na działce oraz na terenach przyległych do jej granic. Mapa do celów projektowych wskazuje również położenie budowanego budynku względem granic działki i stanowi podstawę do pierwszych działań budowlanych. Bez takiej mapki nie otrzymamy pozwolenia na budowę żadnego budynku na danym terenie.


W terenie i w biurze, czyli praca geodety

Geodeta to praca na dwa różne sposoby. Po pierwsze geodeta pracuje w terenie, często musi pojechać na wskazane miejsce i dokonać odpowiednich pomiarów wysokościowych i odległościowych. Posługuje się wtedy zaawansowaną aparaturą pomiarową, którą musi umieć odpowiednio obsługiwać, aby zmierzone odległości były jak najbardziej dokładne.

Po zebraniu potrzebnych danych dalsza cześć pracy geodety polega na przygotowywaniu i opracowywaniu mapek, np. tych do celów projektowych na potrzeby budowy nieruchomości, ale nie tylko. Stosując odpowiednie wzory oraz oprogramowanie komputerowe geodeta oblicza kolejne punkty na podstawie pomiarów i nanosi je na mapki, które są efektem jego pracy. Oprócz tego geodeta może przygotować różne dokumenty potrzebne do prowadzenia i realizowania inwestycji.


Pierwsza wizyta geodety na terenie pod budowę

Geodeta jest potrzebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie.

Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy. Bez geodety nic nie mogłoby zostać zbudowane, dlatego jeżeli chcesz inwestować w budowę policz koszty obsługi geodezyjnej całej inwestycji.