Sauna w ogrodzie? Super sprawa

jest pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od jej rodzaju wyższa lub niższa wilgotność. Można w niej przebywać kilka do kilkunastu minut. W zależności od rodzaju sauny może być zrobiona z drewna lub z ma

Sauna w ogrodzie? Super sprawa Producent saun ogrodowych

Sauna ? czym jest?


Sauna niemal każdemu z nas kojarzy się z czymś przyjemnym i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego że jest ściśle związana z poczuciem relaksu. Sauną nazywane jest pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od jej rodzaju wyższa lub niższa wilgotność. Można w niej przebywać kilka do kilkunastu minut. W zależności od rodzaju sauny może być zrobiona z drewna lub z materiałów ceramicznych. Temperatury panujące we wnętrzu sauny są wyższe od 45 stopni, mogą osiągać nawet do 90 stopni Celsjusza. Jednym z kluczowych elementów sauny, oprócz materiałów, z których się składa, jest także sposób wytwarzania i utrzymywania ciepła wewnątrz. Elementy wytwarzające ciepło różnią się w zależności od rodzaju sauny, jednak zadaniem każdego z nich jest podgrzanie powietrza do odpowiednio wysokiej temperatury.


Skąd się wzięła sauna?


Początki sauny sięgają niepamiętnych czasów. Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre. Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów. Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj. Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.


Czego używa się w budowie sauny?


Standardowa sauna składa się z niewielkiego pomieszczenia, którego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość saun jest wykonana z odpowiedniego gatunku drewna, sufit jak i ściany są wyłożone panelami z jodły kanadyjskiej lub ze świerku skandynawskiego. Pod panelami znajduje się warstwa termoizolacyjna, która pozwala zachować ciepło we wnętrzu pomieszczenia. Ściany na zewnątrz mogą być wykonane z dowolnego materiału, niekoniecznie z drewna, mogą być również gipsowe. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja wewnątrz sauny, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się i wilgotności.